Show Results 2021

Here you will find the groups results from our latest shows

Summer 2021

RING ONE STANDARD PONIES Judge Mr Nick True


Young Handler 1 st L Dale Cranford Fiddleydee ,2 nd Buxted Summer Jewel Daniel Robins, 3 rd Hackermore Black Tye
Mia Stathopoulos, 4 th Meliver Jewel G Hodson, 5 th Padbrook Imagine That R Read, 6 th Ashvalley solo C Lunn


Lead Reign 1 st Cranford Fiddleydee L Dale, 2 nd Superstart Othello H Roddis


First Ridden 1 st Superstart Othello H Roddis, 2 nd Cranford Fiddleydee L Dale, 3 rd Hasguard Legacy H Roddis
4 th Carajan Drummer Blue C Walton, 5 th Hawsdale Klansman S Porter Fiddleydee L Dale, 6 th Meliver Magnum M Day


New Commers 1 st Belliver Mystery J Elsey, 2 nd Glasterlaw Challenger H Szylka, 3 rd Padbrook Imagine That
L Munday,4 th Meliver Magnum F Day


4YR only 1 st Buxted Tranquilty Team Sylvandene,
Novice 1 st Champlers Solo Messdames Pick & Sargeant 2 nd Carajane Tom-Morrow C Walton,
3 rd Firle Makayla H Linfield, 4 th Buxted Triumph H Creasey 5 th Glasterlaw Challenger H Szylka,
6 th Klingrahoull Del-Berg L Weaver


Mare with /without foal 1 st Ceann Charm Team Sylvandene, 2ndWaulkmill Jolly May L Webb, 3 rd Cranford Fiddleydee Cranford Stud,
4 th Ceann Paige H Creasey, 5 th Ceann Bodicea Team Sylvandene, 6 th Buxted Exclusive Team Sylvandene


Foal 1 st Hatchford Golden Sunrise K Pedrick, 2 nd Kayben Winter Phoenix B Joyce


Yearling Colt/ Filly 1 st Drumnagair Ben Mac R Hodson, 2 nd Buxted Victorious Team Sylvandene,
3 rd Sylvandene Annie Team Sylvandene 4 th Firle Makayla H Linfield


2 Yr Colt/Filly 1st Sharptor Cleopatra S Buckley


3Yr Colt/ Filly 1 st Champlers Solo Messdames Pickett & Sargeant, 2 nd Buxted Hi-felicity S Buckley


Gelding Any Age 1 st Buxted Triumph H Creasey, 2 nd Klingrahuoll Del-BergL LWeaver, 3 rd Annwood Vector J Hill,
4th Dryknowl Calcannon B Joyce, 5 th Hykos Indian Domino J Hill

 

Stallion 1 st Buxted Discovery Team Sylvandene, 2 nd Stow Superfine V Eyres, 3 rd Barns St George Team Sylvandene

 

Veteran 1 st Barns St George Team Sylvandene, 2 nd Melliver Jewel R Hodson, 3 rd Hawksdale Klansman L Dale

 

RING TWO MINIATURE PONIES Judge Mrs Corinna Seipp


Yeld Mare 1 st Snelsmore Quaffle C&J Percy, 2 nd Balmedie Freebe C & J Wadey 3 rd Fairy Constance Countess DeLaWarr 4 th Treetops
Minuette C Tynan


4Yr Old Only 1 st Fairy Footguard Countess DeLaWarr 2 nd Padbrook Imagine That L Munday,
3 rd Oversland Tilly S&B Harbour


NOVICE 1 st Snelsmore Venus C & J Percy 2 nd Padbrook Iceni S & M Bourner 3 rd Bwichawdd Lizzi-Ann G Mather
4 th Oversland Whisper S&B Harbour, 5 th Oversland Tilly S & B Harbour, 6 th Aldsworth Hippus S Kerr

 

BROOD MARE 1 st Balmedie Puzzle M &S Bourner

 

FOAL 1 st Padbrook Pheonix M & S Bourner

 

Yr Colt/Filly 1 st Buxted Lady Of The Lourdes 2 nd Padbrook Promise Me M & S Bourner
3 rd Bwichawdd Lizzie-Ann G Mather, 4 th Shawdene Bouloux Nanushka G Mather,
5 th Oversland Whisper S & B Harbour

 

2Yr Colt/Filly 1 st Shawdene Moonstone G Mather, 2 nd Treetops amazing Grace C Tynan
3 rd Snelsmore Wisdom C & J Percy 4 th Padbrook Iceni M & S Bourner 5 th Aldsworth Hippus S Kerr


3Yr Colt/ Filly 1 st Cwhllynfell Angelica G Mather 2 nd Fairy Catherine Countess DeLaWarr


GELDING 3yr and under 1 st Parlington Gilbert F Messer 2 nd Padbrook Marcus Longstocking L Jackson
3 rd Tyrocoeds Party Popper L Scott, 4 th Marlebrook Zorro H Rowntree

 

GELDING 4 and over 1 st Shawdene Ingot G Mather, 2 nd Parlington Cupid F Messer

 

STALLION 1 st Eiger Oliver F & C Hodder, 2 nd Kingsacre Mr Chief Messdames Elphick & Robins
3 rd Fairy Footguard Countess DeLaWarr

 

OPEN BLACK 1 st Stow Superfine V Eyres, 2 nd Ceann Paige H Creasey 3 rd Firle Mikayla H Linfield

 

OPEN BROKEN OR SOLID COLOUR 1 st Melliver Magnum H Linfield, 2 nd Hollydell Hearsay H Linfield,
3 rd Carajane Storm in a teacup C Walton 4 th Buxted Triumph H Creasey 5 th Ashvalley Solo F Macgreggor
6 th Tyrcoeds Party Popper L Scott

 

PROGENY 1 st Treetops Minuette Treetops Amazing Grace C Tynan 2 nd Ceann Bodicea Ceann Paige H Creasey
3 rd Padbrook Phoenix & Padbrook Promise Me M & S Bourner, 4 th Oversland Tilly & Oversland Whisper S &B Harbour
 

 


CHAMPIONSHIP RESULTS


STANDARD RING
JUNIOR CHAMPION DRUMNAGAIR BEN MAC

RES CHAMPLERS SOLO
SENIOR CHAMPION BUXTED DISCOVERY

RES CEANN CHARM
OVERALL CHAMPION BUXTED DISCOVERY

RES DRUMAGAIR BEN MAC
GELDING CHAMPION PARLINGTON GILBERT

RES BUXTED TRIUMPH
FOAL CHAMPION PADBROOK PHOENIX

RES HATCHFORD GOLDEN SUNRISE
RIDDEN CHAMPION CRANFORD FIDDLEYDEE 

RES SUPERSTART OTHELLO

MINIATURE RING
JUNIOR CHAMPION CWHLLYNFELL ANGELICA

RES PARLINGTON GILBERT
SENIOR CHAMPION EIGER OLIVER

RES SHAWDENE INGOT
OVERALL RING CHAMP CWHLLYNFELL ANGELICA

RES EIGER OLIVER

 

SUPREME CHAMPION BUXTED DISCOVERY

RES EIGER OLIVER